GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Opčina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 
Škabrnja - simbol Domovinskoga rata

Istočno od Zemunika i crkve Sv. Katarine, nedaleko koje stajaše trapistički samostan i dvori Ilije Smiljanića, mjesta gdje su kotarani, predvođeni Vukom Ljutićem, u jednoj noći, 1648g. sasjekli 176 Turaka, preko polja, nalazi se Škabrnja sa župnom crkvom Uznesenja Blažene Djevice Marije, podignute 1913g. Mjesto je sadašnje ime dobilo koncem 17. stoljeća, jer se smjestilo pri škaljevitom usponu - brnjici, i otuda i Škabrnja. Tijekom povijesti na području Škabrnje nalazilo se više starohrvatskih naselja od kojih ovom prigodom ističemo: Podbrđane (Podbrižane), Stupnić, Kamenjane i Tršić. (također je postojalo naselje zvano Plavanika, op.a.)

U Podbrđanima se nalazila nadaleko čuvena crkva Sv. Jure. Ta se crkva spominje sredinom 14 st. kad je uokrug nje zasjedao Hrvatski Sabor, posljednji put južno od Velebita, te 1382, 1405, 1440 i 1448g. Crkva je teško stradala tijekom Kandijskoga rata kada joj se i gubi trag. Mjesto se nalazilo negdje između Ražovljeve Glave i Kraljevca.

Nedaleko pobrđana nalazili su se Strupnići, gdje se spominje crkva sv. Ivana. Crkva je stradala prije 1638g. Mjesto se nalazilo nedaleko Miljače.

Srednjovjekovni Kamenjani prvi put se spominju 1166g. u ispravi lučkog župana Kuzme, nakon što se povukao "u miran život", u samostan Sv. Krševana u Zadru, i kojem oporukom daje svu svoju baščinu. U Kamenjanima se također nalazila crkva Sv. Jure, koja je 1183. dobro plemena Lapčana, 1364. mijenja titular i posvećuje se Sv. Luki. Crkva Sv. Luke i danas služi kao grobna kapela i njeni su obnovitelji u 14st. bili "plemeniti Hrvati od roda Gušića".

Naselje Tršić spominje se 1499. kad u njemu Turci ubiše "dun Jakova na Trščah". Mjesto se nalazilo na području Ograda. U Škabrnji se uz crkvicu Sv. Luke i župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije u zaselku Ambari nalazi i Kapelica Marijina Uznesenja. Škabrnja je danas zasigurno uz Polaču i Lišane Ostrovičke najveće ravnokotarsko selo. Simbol je ona stradanja Hrvata u Domovinskom ratu. Tu su 18. studenog 1991.g ravnokotarski četnisi potpomognuti pripadnicima JNA s tenkovima upali u selo te počinili stravičan zločin ubivši i masakriravši 94 Hrvata Škabrnje.


Izvor: "Bukovicom i ravnim kotarom" - Mitrović i Marinović
      Natrag
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.