GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Opčina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 

Novi List - Shumijev bolid u Škabrnji - 2002.

Škabrnjski izumitelj, umjetnik i meštar Nedjeljko Pavičić "Bili" jedini je Hrvat koji izrađuje bolide za forumulu 1

U posljednje dvije godine Škabrnjanin Nedjeljko Pavičić Bili posvetio se izradi trkaćeg bolida Formule 1. Bili kaže da je bolid izrađivao sam bez gledanja u fotografiju. Bilijeva formula posjeduje sve funkcije kao i pravi bolid, s tim što je pogon iskorišten motor motorkotača MZ 350 koji može razviti brzinu preko 160 kilometara na sat

ŠKABRNJA - Vjerovali ili ne, škabrnjski izumitelj, umjetnik i meštar Nedjeljko Pavičić Bili jedini je Hrvat koji u svojoj radionici izrađuje trkaće bolide za Formulu 1. Prelijepo sređen bolid koji izaziva simpatije i ljubav na prvi pogled djelo je ruku zasad anonimnog Škabrnjanca koji ima razloga za ponos.

U životu svatko skida što može. Tako jedni stalno skidaju žene, drugi zvijezde s neba, a Bili je skinuo veo tajne sa samozatajnosti i urođene skromnosti te je prvi put hrvatskoj javnosti odlučio predstaviti pravi bolid Formule 1, koji je svojim zlatnim rukama potpuno sam izradio u vlastitoj radionici. Što očima vidi to rukama stvori, tvrde svi oni koji ga dobro poznaju. Stvorio je tako svoj vlastiti rajski vrt u kojem radi nikad dosad viđene etno instrumente, kiparske sklupture, slike, ali i nevjerojatnu repliku Ferrarija, tako da čovjek pomisli da je u škabrnjske Pavičića dvore na slasni >pulastar< i kruh ispod peke svojim bolidom stigao Michael Schumacher Schumi.

- Nedostaju ipak još neke sitnice kako bi bolid bio u potpunosti završen - skromno pripovijeda Bili, razvojačeni branitelj, dodajući kako je u njegovu izradu utrošio svaki slobodni trenutak u posljednje dvije godine, uglavnom kasno noću.

Talent od rođenja

- Bolid sam izrađivao iz vlastite glave bez gledanja u fotografiju. Posjeduje sve funkcije kao i pravi bolid s tim što sam za njegov pogon iskoristio motor motorkotača MZ 350, a može razviti brzinu preko 160 kilometara na sat iako sam se u nedostatku automoto piste usudio voziti tek oko 100 na sat. Zbog zahtjevnosti izrade konstruirao sam i vlastiti stroj za izradu bolida, oldtimera i kabrioleta - otvara srce i dušu Bili koji je po zanimanju autolakirer, autolimar, automehaničar, autoelektričar, zidar, krovopokrivač, keramičar, stolar, tv-serviser, majstor električar, izrađivač etno instrumenta, glazbenik, kipar, sportaš, preparator, humanist, organizator, animator... a po vokaciji inovator, izumitelj, umjetnik i, naravno, svestran meštar.

- Nema onog što ne mogu svojim rukama napraviti. A sve mi je to relaksacija, odmor duše i tijela nakon napornih svakodnevnih obveza - tvrdi Bili.

Iako po cijele noći radi u radionici, Bili se ipak ne da smesti, tvrdi da ga baš to odmara. Tempo rada nameće mu inspiracija, a to ga prati još iz djetinjstva. Njegovi unikatni radovi otkrili su genijalca, čovjeka s fotografskim pamćenjem.

Da se Bili razlikuje od druge djece, uočilo se još u osnovnoj školi gdje je minuciozno izrađenim maketama starih brodova, automobila i kuća dobivao zaslužene pohvale. Svojim vrijednim rukama stvorio je neobičan i bogat svijet mašte. Prostor tog svijeta ne prestaje postojati na izlazu iz njegove radionice, nego se proteže i na vrt ispred kuće, ali i u prostranoj i s puno ukusa i pažnje uređenoj unutrašnjosti obiteljskog toplog doma gdje zidove krase njegove slike među kojima dominira slika sa starom crkvom Velike Gospe, srušene velikosrpskom agresijom. Svatko tko ih je vidio s poštovanjem je zaključio da su ti uratci istinska remek-djela.

Četnici ukrali rolls-royce

No, ljubav prema unikatnim urcima i inovacijama kod Bilog se nije rodila preko noći. Rastao je u brojnoj obitelji u kojoj je, sad pokojni otac Nikola, bio visoko obrazovan. Naime, pred samo zaređenje skinuo je svećeničku mantiju. Ipak, devetero djece otac Nikola i majka Stoja trebali su prehraniti tako da je škola za primijenjenu umjetnost ostala Bilijev nedosanjan san.

- Pred Domovinski rat trebalo je još samo mjesec-dva da u potpunosti izradim pravi >rolls-royce<. Međutim, za vrijeme velikosrpske agresije netragom je nestao. Ukrali ga četnici. Po završetku rata izgradio sam >fiću-cabrio< i >carting< - nabraja Bili dodajući da ne bi bio ovako uspješan da nema podršku svoje obitelji, supruge Marice i kćeri, pravih ljepotica, Nikoline i Ane te Ksenije Butić i zeta Ante. Odmor za dušu i tijelo su mu pored cjelodnevnog rada svakako i njegova miljenica, unučica Antona i unuk Josip, budući hrvatski nogometni reprezentativac, kako tvrdi Bili.

Premda ga svakodnevno opsjedaju kupci iz Hrvatske i inozemstva koji se ne pitajući cijenu žele dograbiti prvog autentičnog hrvatskog bolida Formule 1, Bili još uvijek uspješno odolijeva ponuda. Naime, želi svoj bolid još upotpuniti sitnim detaljima pa tek onda dvogodišnji rad otrgnut od rijetkog slobodnog vremena može ponuditi na tržište kako bi se, kaže, mogao zdušno posvetiti izradi oldtimera i kabrioleta za mnogobrojne i nestrpljive naručitelje.

- Dragi Bog kao da me poslao u Škabrnju da pomognem našim ljudima. Koliko imam planova, trebalo bi mi minimalno 300 godina života. Ipak, svoj daljnji život posvećujem izradi oldtimera i kabrioleta jer je to moja, uz moju obitelj i Veliku Gospu, jedina ljubav za koju se isplati živjeti - rekao je na kraju Nedjeljko Pavičić Bili, inovator, izumitelj, umjetnik i meštar kome vrijeme ništa ne znači i koji na sat nikad ne gleda jer, kaže, mnogobrojne ideje treba pretočiti u vlastite ruke djelo.

 
      Natrag
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.