GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Opčina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 

Vjesnik - Sjećanje na 43 mučki ubijenih civila - 2001.

Po svjedočenju zapovjednika obrane Škabrnje Marka Miljanića mjesto je s više strana napalo oko 25 tenkova, više desetaka kamiona s pješaštvom, više zrakoplova koji su ispuštali kasetne i napalmske bombe, a topništvo je iz svih smjerova tuklo selo...

ZADAR, 17. studenoga - Dana 18. studenoga navršava se deset godina od škabrnjske tragedije - ratnog zločina nad civilnim pučanstvom koji su počinili pripadnici tadašnje tzv. JNA i srpskih paravojnih postrojba, ubivši 43 mještana ravnokotarskog sela Škabrnje.

Toga dana prije deset godina Škabrnja je okupirana, a srpske neprijateljske postrojbe surovo su se obračunale s civilima te počele rušiti, paliti i pljačkati obiteljske kuće, gospodarske zgrade i crkve. Ubijanje hrvatskih civila nastavljeno je i u danima i godinama okupacije mjesta. Prvi dan Srbi su ubili 43 Škabrnjanina, no ukupan broj stradalih civila i branitelja u Škabrnji se poslije popeo na 86.

Leševe pobijenih, 37 tijela, srpski su okupatori tjedan dana nakon okupacije predali hrvatskoj strani na crti razgraničenja pokraj Zadra, a ostale su pokopali u masovnu grobnicu pokraj školske zgrade. Patološkom analizom utvrđeno je da su sve škabrnjske žrtve umorene hitcima iz vatrenog oružja iz neposredne blizine, da su mnoge od njih prije toga mučene, udarane tupim predmetima i hladnim oružjem, a jedna žena je pregažena tenkom. Najteže je stradala obitelj Šegarić. Eva Šegarić je ostala bez trojice sinova.

Napad na Škabrnju počeo je 18. studenoga oko 7,25 sati. Postrojbe JNA i četnici napali su tenkovima, pješaštvom, topništvom i zrakoplovstvom. Po svjedočenju zapovjednika obrane Škabrnje Marka Miljanića, mjesto je s više strana napalo oko 25 tenkova, više desetaka kamiona s pješaštvom, više zrakoplova koji su ispuštali kasetne i napalmske bombe, a topništvo je iz svih smjerova tuklo selo. Miljanić kaže da su Srbi Škabrnju napadali s više od tisuću vojnika, a napadom su zapovijedali tadašnji zapovjednik kninskog korpusa Ratko Mladić i zapovjednik benkovačke vojarne JNA Sava Čečović, te drugi zapovjednici.

Neprijatelji su oko 11,30 sati slomili otpor slabo naoružanih branitelja Škabrnje i nakon toga počeli svoj okrutni obračun. Izvodili su civile iz podruma te ih na licu mjesta mučili i ubijali.

Dio civila su prevezli u Benkovac, odakle su ih nakon nekoliko dana pustili preko crte razdvajanja u Pristegu kod Benkovca.

Za sve škabrnjske žrtve prije nekoliko godina podignuto je spomen-obilježje u mjestu.

Županijski sud u Zadru za zločine u Škabrnji osudio je 18 pripadnika srpskih paravojnih postrojba i JNA na zatvorske kazne do 20 godina. Svima je, osim jednome koji izdržava kaznu zatvora od deset godina, suđeno u odsutnosti i sve su presude pravomoćne. U petak 16. studenoga švicarske su vlasti izručile Hrvatskoj Zoranu Banić, koja je za zločin u Škabrnji osuđena na 20 godina zatvora. S obzirom da je suđena u odsutnosti, ima po zakonu pravo na ponovno suđenje. (Hina)

 
      Natrag
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.