SKABRNJA, 18. studenoga - Vec se deset godina mnostvo Skabrnjana, njihove rodbine i prijatelja, ali i mnogo ljudi iz Zadarske zupanije, 18. studenoga slijeva na skabrnjansko groblje noseci cvijece i svijece za svoje najmilije, prisjecajuci se toga kobnoga dana iz 1991. godine.
Oko 7.30 sati u ponedjeljak, 18. studenoga 1991., zapocela je zestoka paljba po Skabrnji. Zene, djeca i starci pohitali su u podrume. Zadar, koji je toga jutra malo predahnuo nakon sedmodnevnih rusilackih avionskih pohoda na grad, probudile su jake detonacije iz zaledja. Kilometrima uokolo osjecalo se podrhtavanje tla u Ravnim kotarima. Nije proslo ni sat-dva, a gradom se prosirila strasna vijest: "Pala je
Skabrnja". Istoga su dana do Zadra uspjeli doci rijetki prezivjeli, prestravljeni Skabrnjani. I ispricali pricu Skabrnje.
Postrojbe bivse JNA, zajedno s pripadnicima vojnih i paravojnih srpskih odmetnickih postrojbi, usli su toga ponedjeljka u selo. Potpuno su unistili stambene, sakralne i gospodarske objekte Skabrnje, jednoga od najbogatijih sela Ravnih kotara. Nakon toga su krenuli u "pohod" na zene, djecu i starce, koji su se skrivali u podrumima. Skriveni Skabrnjani nisu pruzali nikakav otpor, no to ubojice nije sprijecilo u njihovu naumu. Pocelo je ubijanje u kojemu su poginula 43 civila. Ubijani su iz neposredne blizine hicima iz vatrenog oruzja, ali i tupim predmetima, udarcima po glavi i hladnim oruzjem. Neki su pred smrt muceni i masakrirani. Jedna je zena pregazena tenkom. Zatim je selo spaljeno.
Pokolj je iducih dana nastavljen i u obliznjem Nadinu. Zadar i danas pamti crne vrece s mrtvim tijelima koje su dopremljene pred Odjel patologije Zadarske opce bolnice. Trebalo je identificirati majku, oca, sestru, strica, baku...
Desetak dana prije tuzne desetogodisnjice pokolja u Skabrnji, u zadarski je zatvor sproveden Momcilo Draca, jedan od osamnaestorice osudjenih za ratni zlocin pocinjen protiv civilnog stanovnistva u Skabrnji. Jovan Badzoka vec izdrzava desetogodisnju kaznu za ista nedjela.
Treca uhicena je Zorana Banic, koja je dva dana prije obiljezavanja desetogodisnjice pokolja sprovedena u zadarski zatvor. "Zasto si klala po Skabrnji? Dodji nam i sada u selo da ti mi sudimo. Ne treba njoj sud nego Skabrnja", ocajnicki je povikao Skabrnjanin Martin Segaric kad je ugledao Zoranu Banic pri izlasku iz specijalnog policijskog vozila. Segaric je izgubio devet clanova najuze obitelji od kojih su trojica bila njegova braca.
Njegov sin Zeljko, koji je tad imao 13 godina, ispricao nam je: "Nas su djecu tukli kundacima. Ova je zena rekla: "Ja sam Zorana Banic, sve cemo vas poklati!" Nikad joj necu zaboraviti lice".
Zorana Banic je usla u zatvor posve mirno, uzdignute glave. A Skabrnjani su plakali. Optuznica protiv 49-godisnje Banic, kao i protiv jos 17 pripadnika paravojnih formacija tzv. SAO krajine i pripadnika bivse JNA, podignuta je u kolovozu 1994. godine na Zupanijskom sudu u Zadru. Teretilo ih se da su 18. studenoga 1991. godine, krseci pravila Zenevske konvencije, naredili i pocinili napad na Skabrnju ubivsi i izmasakriravsi 43 civila.
U postupku sto je trajao vise od godinu dana i u kojemu je saslusano petnaestak svjedoka, navedeno je da je optuzena pripadala tzv. sastavu Specijalnog voda zena krajinske paravojske. Svjedoci su pricali da su medju optuzenima posebno nemilosrdne bile tri zene: Banic, Nada Pupovac (osudjena na 20 godina zatvora) i Edita Radjen (osudjena na 15 godina zatvora).
Prezivjeli su svjedocili da je Zorana Banic hladnim oruzjem ubila jednog Skabrnjanina pucajuci potom iz automatske puske po tijelima mrtvih Skabrnjana. Svjedoci su tvrdili da su je, zajedno s jos dvjema uniformiranim i naoruzanim zenama, vidjeli ispred podruma u kojemu su ubijene cetiri osobe, te da je bila posebno brutalna u istjerivanju civila koji su se skrivali u podrumima nakon ulaska JNA i srpske paravojske.
Nakon zavrsetka procesa 1996. godine, Zupanijski sud u Zadru osudio ju je na tada pravomocnu kaznu zatvora od 20 godina. Branitelji optuzenih potom su Vrhovnom sudu ulozili zalbu na prvostupanjsku presudu, no Vrhovni je sud 1998. potvrdio presudu. Prosloga je tjedna Vrhovni sud potvrdio presudu jos sestorici optuzenih za masakr u Skabrnji, koji su takodjer osudjeni na 20-godisnje zatvorske kazne.
Od petka je Zorani Banic (koja moze podnijeti zahtjev za obnovu postupka jer je osudjena u odsutnosti) pocelo teci izdrzavanje zatvorske kazne. Pravda dostize pocinitelje zlocina u Skabrnji iako je tek treci od 18 osudjenih dospio u zatvor. |