GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Općina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 
Kulturno-umjetničko društvo Škabrnja

Nogometni klub Škabrnja
Košarkaški klub Škabrnja
-


Kulturno-umjetničko društvo Škabrnja

Prije Domovinskog rata u Škabrnji nije postojalo niti jedan organizirano i utemeljeno kulturno-umjetničko društvo koje bi njegovalo i očuvalo običaje i tradiciju Škabrnje kroz pjesmu, ples i domaću riječ. Sve što se na tom polju događalo, bilo je povremeno i prigodičarsko organiziranje narodnog plesa (biranac i kukulec) i to najčešće uz blagdan Velike Gospe. Danas se sigurno stariji naraštaji sjećaju da se na današnjem Trgu dr. Franje Tuđmana od Svih svetih do korizme svake nedjelje i blagdana upriličavalo narodno kolo s pjesmom i plesom, na koje su znali dolaziti i mladići i djevojke iz susjednih mjesta. U to je vrijeme to bila prilika da se u tom druženju mladi upoznaju, a mnogi su se na taj način i upoznali sa svojim budućim muževima i ženama.

Tek je 14. srpnja 2000., na poticaj nekoliko mještana zanesenjaka i Općine Škabrnja osnovano Kulturno umjetničko društvo Škabrnja. Osnivačka skupština, na kojoj je sudjelovalo 37 članova, održana je u Osnovnoj školi Vladimira Nazora, i tu je izabrano vodstvo KUD-a. Izabran je za predsjednika Marijan Žilić, za dopredsjednika Mladen Škara, i za tajnika Ivica Jurić.

Isto je tako izabrano 9 članova Izvršnog odbora (Marijan Žilić, Mladen Škara, Luka Bilaver, Pero Jurić, Zoran Ražov, Svetka Miljanić, Mara Škara i Ivica Jurić), kao i 5 članova Nadzornog odbora (Nediljko Jurić, Srećko Ražov, Marijan Žilić, Mladenka Bilaver i Irena Žilić).

Prema Statutu KUD-a Škabrnja svrha je KUD-a, između ostalog:

1. udruživanje većeg broja mladih ljudi i mještana u različite kulturno umjetničke sekcije kako bi oni razvijali svoje stvaralaštvo te njegovali i očuvali običaje i tradiciju Škabrnje kroz pjesmu, ples i domaću riječ;

2. da priredbama, smotrama i drugim manifestacijama promiče škabrnjske običaje, govor i tradiciju;

3. da potiče i čuva folklorne i etnografske vrijednosti Škabrnje radom u sekcijama;

4. da organizira nastupe na smotrama, priredbama, koncertima, karnevalima, turističkim i drugim manifestacijama.

KUD Škabrnja do sada je nastupao na niz smotri narodnog folklora i svim prigodnim blagdanima i danima Općine Škabrnja.

Nogometni klub Škabrnja

Jedini organizirani športski klub prije Domovinskog rata bio je Nogometni klub Škabrnja, koji je osnovan 1963. Prije Domovinskog rata NK Škabrnja natječe se u tadašnjoj općinskoj i međuopćinskoj ligi sve do 1982., kada je izbačen iz lige zbog "nacionalističkih ispada" budući da su na upravnoj zgradi i svlačionicama kao i na okolnim zidinama oko igrališta osvanuli natpisi (primjerice NDH, Živjela Hrvatska i dr.) s povijesnim hrvatskim grbom.

Za vrijeme progonstva najveći broj Škabrnjana nalazi se u Zadru i okolici. Zato Općina Škabrnja s nekolicinom nekadašnjih igrača i ljubitelja nogometa potiče ideju oživljavanja nogometnog kluba Škabrnja. Ideja je vrlo brzo ostvarena održavanjem obnoviteljske skupštine NK Škabrnja, 8. veljače 1994. u Zadru, u prostorijama Doma hrvatske mladeži, gdje je za predsjednika kluba izabran Zoran Gurlica, tadašnji načelnik Općine, a u Izvršni odbor izabrani su Branko Bilaver za trenera nogometne ekipe i Mladen Škara za tajnika.

NK Škabrnja natjecao se u IV. hrvatskoj nogometnoj ligi - Dalmatinska liga - sjever.

Prva prvenstvena nogometna utakmica odigrana je u Zadru na igralištu NK Zadar protiv NK Zlatna luka iz Sukošana, u kojoj je NK Zlatna luka pobijedila s rezultatom 2:1. Za vrijeme progonstva sve do povratka u Škabrnju kao domaćin NK Škabrnja igrao je na igralištu NK Bagat u Zadru, zatim NK Polača u Polači i NK Zemunik u Zemuniku Donjem.

U to vrijeme igrači su u velikom broju bili pripadnici HV-a i MUP-a, što je nekada znalo predstavljati teškoću oko sastavljanja i kompletiranja momčadi za odigravanje utakmica, budući da je prvi zadatak bila obrana Domovine.

Nakon povratka u Škabrnju prva utakmica na obnovljenom igralištu na Vlačinama odigrana je u rujnu 1999., kada je bilo i svečano otvaranje igrališta i novoigrađene moderne zgrade sa svlačionicama i upravnim prostorijama. Na toj utakmici gostujuća momčad bio je NK Hajduk iz nama prijateljske općine Hercegovac, s kojom Općina Škabrnja i NK Škabrnja održavaju prijateljske odnose još iz progonstva. Taj dan odigrana je i nogometna utakmica između članova Općinskog vijeća i Poglavarstva protiv veterana NK Škabrnja.

Nakon odigranih utakmica pred samu večer na igralištu je priređeno pučko veselje. Dijelila se besplatna hrana i piće, a podijeljene su i zahvalnice za pruženu pomoć u izgradnji nogometnog igrališta.

Košarkaški klub Škabrnja

Kako je u progonstvou dorastao jedan naraštaj škabrnjskih mladića koji su trenirali košarku po raznim zadarskim košarkaškim klubovima, nakon povratka u Škabrnju potaknuto je osnivanje Košarkaškog kluba Škabrnja. Tako je 13. svibnja 2000. u Škabrnji, u Osnovnoj školi, održana osnivačka skupština KK "Škabrnja", na kojoj su u vodstvo kluba izabrani Neven Jurić za predsjednika, Mile Bilaver za dopredsjednika, Zlatko Bilaver za tajnika, u Izvršni odbor izabrani su Mladen Škara, Mile Bilaver, Ante Milković, Nediljko Bubnjar, Blaženka Tadić, Gordana Ivković, Nevenko Jurić, Neven Ivković, Zlatko Bilaver i Eduard Butić, a u Nadzorni odbor Miro Jurić, Viktorio Pavičić i Mladen Škara.

Izvršni odbor kluba izabrao je za prvog trenera kluba Blaženku Tadić, nekadašnju igračicu ženskog KK Zadar.

Košarkaški klub od svog osnutka do danas natječe se samo u Ljetnoj košarkaškoj ligi i do sada je postigao niz zapaženih rezultata i to u sezoni 2000. Među 11 klubova koji su se natjecali, osvojil isu 3. mjesto.

U košarkaškoj momčadi su KK Škabrnja igrali su tada: Roko Butić, Božo Škara (Slavkov), Božo Škara (Markov), Ivan Škara, Zoran Škara, Tomislav Župan, Šime Gurlica, Šime Ražov, Tomislav Rogić, Denis Šegarić, Ante Kardum, Marijan Bulić, Kristijan Jurić, Ivan Žilić, Ivan Kardum, Krešo Župan, Ante Šegarić, Šime Peša i Natko Ivković

Izvor: "Naša Škabrnja" - Ante Milković
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.